а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еднозначен

еднозначниот
Вид збор: Придавка
1. Што има само едно значење.
Англиски: unequivocal
Примери:
Еднозначен збор.
2. Што е точно определен по значење, по содржина.
Англиски: unique
Изведенки
еднозначност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи