а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едноземец

мн. едноземци
Вид збор: Именка, машки род
Човек од иста земја со некој друг.
Англиски: countryman
Примери:
Како реагираат едноземците кога ќе се сретнат во странство?
Изведенки
едноземка ж.
мн. едноземки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи