а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еднодушен

еднодушниот
Вид збор: Придавка
Што покажува висок степен на слога.
Англиски: unanimous
Примери:
еднодушна порака
еднодушна оцена
Изведенки
1. еднодушно прил.
Пример: Еднодушно го одобрија планот.
2. еднодушност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи