а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еднодомен

еднодомниот
Вид збор: Придавка
1. Растение што е со цветови од двата пола.
Англиски: hermaphrodite Албански: njëgjinishe
Употреба: Ботаника
Примери:
Домашната лоза е еднодомно растение со хермафродитни цветови.
2. Што е составен од еден законодавен дом.
Албански: njëdhomëshe
Употреба: Политика
Примери:
еднодомно собрание
FlexiMac
 менување на македонски глаголи