а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еднододруго

Вид збор: Прилог
Во непосредна близина, еден покрај друг, еден до друг.
Примери:
Децата спијат стиснати еднододруго.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи