а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еднодничи

еднодничат
Вид збор: Глагол, несвршен
Пости јадејќи еднаш дневно.
Примери:
Како да меле кога целата Велјанедела еднодничел.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи