а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едногласно

Вид збор: Прилог
1. со еден глас
Англиски: unison
Употреба: Музика и танц
Примери:
Пеат едногласно.
2. Како во еден глас, сложно.
Англиски: unanimous
Примери:
Едногласно го избравме за претседател.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи