а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едногласен

едногласниот
Вид збор: Придавка
1. Со учество на само еден глас.
Англиски: unison
Употреба: Музика и танц
Примери:
едногласно пеење
едногласни инструменти
2. Во еден глас.
Англиски: unanimous
Примери:
Во тоа прашање сме едногласни.
Изведенки
едногласност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи