а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едноврсен

едноврсниот
Вид збор: Придавка
Што е на исти години, што има иста возраст со некој друг.
Англиски: contemporary
Изведенки
едноврсник м.
мн. едноврсници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи