а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едновремен

едновремениот
Вид збор: Придавка
Што се случува во исто време со нешто друго.
Англиски: simultaneous
Примери:
Титаник за него едновремено беше и проклетство.
На островот, речиси едновремено избувнале пожари дури на 25 локации.
Изведенки
1. едновремено прил.
Пример: Тие едновремено си отидоа.
2. едновременост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи