а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едновечерен

едновечерниот
Вид збор: Придавка
Што трае една вечер, што се случува во една вечер.
Примери:
едновечерна изложба на дела
едновечерно задоволство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи