а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едноверец

мн. едноверци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што има една вера; тој што има иста вера со некој друг.
Примери:
Без државна организација, порано или подоцна, тие ќе ја преминат границата на трпението, дури и за едноверците и ќе го претпочитаат окупаторот отколку бескрајното пролевање крв.
Тој е главен предводник на турската армија кој им помага на своите едноверци.
Изведенки
едноверка ж.
мн. едноверки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи