а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едновековен

едновековниот
Вид збор: Придавка
Што трае еден век.
Примери:
Тоа е училиште со речиси едновековна традиција од кое излегле голем број еминентни личности.
Македонската национална мисла има едновековна историја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи