а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едничок

едничкиот
Вид збор: Придавка
Само еден, единствен.
Примери:
Илинден беше првиот вистински пат и едничок начин да се ослободи тој народ.
едничкиот и најстрашен војвода
FlexiMac
 менување на македонски глаголи