а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еднина

(едн.) еднината
Вид збор: Именка, женски род
Граматичка форма на зборот за означување единичност наспрема множество.
Англиски: singular
Употреба: Граматика
Изведенки
еднински прид.
еднинскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи