а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еднаш

Вид збор: Прилог
1. Еден пат, еднократно.
Англиски: once Албански: njëherë
Примери:
Само еднаш му се случи.
2. Едно време, некогаш.
Англиски: once Албански: në një kohë
Примери:
Еднаш поминував оттаму.
Има еден рид каде еднаш ќе се вратам.
Изрази
Еднаш за секогаш - конечно, трајно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи