а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едначи

едначат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Прави некого или нешто да биде еднаков или еднаква со друг.
Англиски: equalize Албански: barazoj
Примери:
Во второто полувреме гостите постигнаа гол и го изедначија резултатот.
2. (се едначи) Станува еднаков со друг.
Англиски: equalize Албански: barazoj
Изведенки
едначење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи