а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еднаков

еднакви
Вид збор: Придавка
1. Што не се разликува од некој друг.
Англиски: equal
2. рамноправен
Англиски: equal
Изведенки
1. еднакво прил.
Исто, на ист начин.
Пример: Со двете раце еднакво се служи.
2. еднаквост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи