а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

единче

мн. единчиња
Вид збор: Именка, среден род
(обично во едн.) единствено дете
Англиски: only child
Употреба: Хипокористика
Примери:
Ти си единче на мама.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи