а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

единство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. обединетост, здруженост, согласност
Англиски: unity Албански: unitet
Примери:
Треба да се чува единството на народот.
Нив ги обединуваше единството на сфаќањата.
2. Заемна поврзаност, меѓусебна обусловеност.
Англиски: unity Албански: unitet, harmoni
Примери:
Единство на формата и содржината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи