а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

единствен

единствени
Вид збор: Придавка
1. Само еден, само тој.
Англиски: unique Албански: unik
Примери:
Јас не сум единствен на светов.
Пчелите се единствени што произведуваат мед.
2. обединет, здружен
Англиски: united Албански: miqësor
Примери:
Ми се чини дека и самите не се единствени.
Со единствен настап ќе бидеме поуспешни.
Изведенки
1. единствено прил.
обединето, здружено
Пример: Тие секаде настапуваа единствено.
2. единственост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи