а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

единка

мн. единки
Вид збор: Именка, женски род
1. Индивидуа, едно лице.
Англиски: individual Албански: individ
2. единица
Англиски: unit Албански: njësi
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи