а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

единичен

единичниот
Вид збор: Придавка
Одделен, индивидуален, изолиран, единствен, само по еден примерок.
Англиски: single
Примери:
Единичен случај.
Единичен пример.
Изведенки
1. единично прил.
Пример: Пукаше единично.
2. единичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи