а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

единак

мн. единаци
Вид збор: Именка, машки род
1. единец
Англиски: only child Албански: hasret
2. Осаменик, кој живее сам.
Англиски: hermit Албански: vetimtar
3. Гребен за чешлање лен.
Албански: gërhanë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи