а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

единаесетти

единаесеттиот
Вид збор: Број
1. Бројна придавка од единаесет - во состав со именка означува дека тоа што е означено со именката е единаесетто по ред.
Англиски: eleventh
2. Бројна придавка од единаесет - во состав со име на месец означува датум.
Англиски: eleventh
3. Бројна придавка од единаесет - во исказ без името на месецот означува ден во актуелниот месец за кој станува збор во исказот.
Англиски: eleventh
Примери:
Ќе се видиме на единаесетти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи