а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

единаесетка

мн. единаесетки
Вид збор: Именка, женски род
Тој или таа што е означено со бројката 11 (играч во спортска игра, натпреварувач, превозно средство, просторија).
Англиски: eleven
FlexiMac
 менување на македонски глаголи