а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

единаесетгодишен

единаесетгодишниот
Вид збор: Придавка
Што има единаесет години.
Примери:
Единаесетгодишното момче упорно работејќи, музицирајќи и развивајќи го својот талент веќе добива голем број награди на натпреварите во земјата и странство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи