а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еден

Види и: еден (бр.)
Вид збор: Прилог
Во состави со прилошко значење.
Примери:
Еден по еден - редослед, во ред по еден.
Со еден збор - накусо, накратко кажано.
Сите до еден - целосна опфатеност.
Еден со друг - меѓусебно.
Еден покрај друг - заедно.
Еден на друг - меѓусебно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи