а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еден

Види и: еден (бр.)
мн. едни
Вид збор: Именка, машки род
нешто
Англиски: something Албански: diçka
Примери:
Тој едно мисли, а друго зборува.
Едно зборува, друго прави.
Едно сакам да ти кажам.
Се е добро, само едно не ти чини.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи