а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едем

мн. едеми
Вид збор: Именка, машки род
1. (само едн.) Според Библијата – градина, рај на Земјата, земјиниот рај.
Англиски: Eden Албански: Eden, kopshti i Ademit e i Havës
Употреба: Религија
2. Оток, поткожен подлив од насобрана течност во поткожното ткиво на човек или на животно.
Англиски: edema Албански: edemë
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи