а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еделвајс

мн. еделвајси
Вид збор: Именка, машки род
Многугодишно планинско растение што расте на високи карпести предели со зелени лисје и бели ѕвездести цветови.
Латински: Leontopodium alpinum Англиски: Edelweiss Германски: Edelweiss Албански: leontopodium, luleshkëmbi
Употреба: Ботаника
Примери:
Еделвајсот расте речиси од самите карпи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи