а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едвај

Вид збор: Прилог
1. Со краен напор, со мака, со голем труд; со скоро полно исцрпување, истрошување.
Англиски: barely
Примери:
Одвај дојдовме до мостот.
Едвај ја отвори вратата.
Едвај го отплати долгот.
Едвај ми стигнаа пари платам.
2. За време – во краен момент, во определен момент, во определено време.
Англиски: finaly
Примери:
Едвај стигна на воз.
Едвај му избегал на дождот.
Едвај сега се прибрав дома.
Едвај годинава ја доправивме куќата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи