а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егоцентричен

егоцентричниот
Вид збор: Придавка
Што се одликува со егоцентризам, што е насочен кон своето его.
Англиски: egocentric
Примери:
Беше повлечен од егоцентрична грижа да се остане подалеку од настаните.
Изведенки
егоцентричност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи