а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егоцентризам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Силно изразен егоизам, при што на преден план се ставаат сопствените интереси и сопствената личност.
Англиски: egocentrism
Примери:
Него го обвинија за слеп егоцентризам, за немање слух за настаните.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК