а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егзистира

егзистираат; егзистирајќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 8007
опстојува, постои, суштествува
Англиски: exist
Примери:
Овие растенија егзистираат само на Балканскиот Полуостров.
Тој егзистира само од социјалната помош што му ја даваат секој месец.
Овде егзистираат инсекти од разни видови.
Изведенки
егзистирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК