а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егзистира

егзистираат
Вид збор: Глагол, несвршен
опстојува, постои, суштествува
Англиски: exist
Примери:
Овие растенија егзистираат само на Балканскиот Полуостров.
Тој егзистира само од социјалната помош што му ја даваат секој месец.
Овде егзистираат инсекти од разни видови.
Изведенки
егзистирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи