а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егземплификација

мн. егземплификации
Вид збор: Именка, женски род
Прикажување преку примери, нагледно прикажување.
Англиски: exemplification
Примери:
Егземплификацијата на неговите ставови не беше потребна.
На овие толкувања им е потребна соодветна егземплификација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи