а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егземплар

мн. егземплари
Вид збор: Именка, машки род
примерок
Англиски: example
Примери:
Тоа е убав егземплар на нашата стара градска архитектура.
Има мал број егземплари од ова дело.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи