а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егзема

мн. егземи
Вид збор: Именка, женски род
Заболување на кожата проследено со црвенило и со ситни гнојни меурчиња и најчесто со јадеж.
Англиски: eczema, rash
Употреба: Медицина
Примери:
Рацете му беа фатени од долготрајни егземи кои ја нарушуваа естетиката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи