а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егзекутира

егзекутираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Изврши, извршува смртна пресуда.
Англиски: execute
Примери:
Во раните утрински часови го егзекутираа на плоштадот.
Владата нареди да ги егзекутираат бунтовниците.
Изведенки
егзекутирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи