а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егзекутивен

егзекутивниот
Вид збор: Придавка
извршен
Англиски: executive
Примери:
Егзекутивна власт.
Егзекутивна постапка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи