а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егзархија

мн. егзархии
Вид збор: Именка, женски род
Самостојна православна христијанска црква на чело со егзарх.
Употреба: Црковен термин
Изведенки
егзархиски прид.
егзархискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи