а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егзархист

мн. егзархисти
Вид збор: Именка, машки род
Приврзаник на дејствувањето на Бугарската егзархија во Македонија.
Примери:
Македонското словенско население било разделено по цркви и вери, имало егзархисти, патријаршисти, протестанти, унијати, дури и муслимани.
Изведенки
егзархистка ж.
мн. егзархистки
Пример: Во борбите се вклучила и таа бидејќи била егзархистка, една од ретките жени што учествувале во востанието.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи