а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егзалтиран

егзалтирани
Вид збор: Придавка
Силно возбуден, занесен; обземен од силни чувства.
Англиски: exalted
Примери:
егзалтирани нежности
Егзалтирани љубители на нашето народно поетско богатство.
Изведенки
1. егзалтирано прил.
Пример: Егзалтирано ја искажа својата вистина.
2. егзалтираност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи