а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егзактен

егзактни
Вид збор: Придавка
Точен, вистинит, веродостоен, со можност за научна потврда преку примери.
Англиски: exact
Примери:
Егзактни и сигурни научни резултати.
Егзактни науки.
Егзактни примери.
Изведенки
1. егзактно прил.
Пример: Своите истражувања тој ги потврди егзактно.
2. егзактност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи