а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еге

мн. егиња
Вид збор: Именка, среден род
Рачна алатка со назабена површина што служи за обработка на дрвени, на метални и на сл. површини со која се симнува горниот слој од површината.
Англиски: rasp Турски: eğe
Употреба: Архаизам
Примери:
Дрвото се обработува со метални егиња.
Изведенки
егенце ср.
мн. егенца
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи