а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егејски

егејскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на Егејско Море или Егејци.
Англиски: aegean Албански: egjeje
Употреба: Географија
Изрази
Егејска Македонија - јужниот дел од географска Македонија.
Егејско Море - дел од Медитеранот што лежи меѓу Грција и Турција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи