а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ега

Вид збор: Честичка
Да би! Камо среќа.
Англиски: if
Употреба: Архаизам , Дијалектен збор
Примери:
Стани Павле, ега жив не станеш.
Лажи сестро, ега го излажеш.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи