а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ега

Вид збор: Сврзник
дека, оти
Англиски: because
Примери:
Кога дојде Марко од гората, виде ега му се дворови.
Запустени, ега му се порти потрошени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи