а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евтинџија

мн. евтинџиите
Вид збор: Именка, машки род
Продавач што продава евтино, поевтино од другите.
Англиски: discounter
Употреба: Економија
Примери:
Тој си беше евтинџија, во неговото дуќанче се беше поевтино.
Изведенки
евтинџика ж.
мн. евтинџики